Tel/Fax
+381 21 422 989
štvrtok, 29 marec 2018 10:51

Folkloristi v prípravách na Krajanskú nedeľu v Detve

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Folkloristi v prípravách na Krajanskú nedeľu v Detve

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v týchto týždňoch už intenzívne žije prípravami na 45. Krajanskú nedeľu a 5. Krajanský dvor v rámci 53. folklórnych slávností pod Poľanou v Detve, ktoré sa uskutočnia v termíne od 6. do 8. júla 2018.

Dramaturg podujatia Vlastimil Fabišík, skúsený a v profilácii tematických programov v detvianskom amfiteátri aj osvedčený krajanský folklorista z Českej republiky, so svojím tímom vrátane umeleckých šéfov oslovených krajanských folklórnych súborov, sa už hotuje, aj v pravidelnej komunikácii na pôde ÚSŽZ, na tradičný krajanský folkloristický vrchol roka na Slovensku. Témou tohtoročnej Krajanskej nedele, ako sme informovali vo výzve ešte v novembri 2017, je ČAS PLNÝCH KOMÔR.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v spolupráci s realizátorom Krajanskej nedele a dramaturgickou radou pripravili zameranie programov v nasledujúcich ročníkoch. Snahou všetkých, ktorí Krajanskú nedeľu pripravujú, je to, aby sa folklórne súbory a skupiny mohli v predstihu pripraviť a spracovať danú problematiku a tému tak, aby korešpondovala so zameraním Krajanskej nedele v danom roku.

Na tomto mieste webového sídla ÚSŽZ sa jednotlivé folklórne súbory a ich umeleckí vedúci, choreografi či dramaturgovia, ale aj samotní aktéri, môžu v dostatočnom predstihu naladiť a zhodnotiť svoje umelecké ambície v konkrétnom roku na prestížnom pódiu amfiteátra Podpolianskych folklórnych slávností v Detve.

ZAMERANIE PROGRAMOV KRAJANSKEJ NEDELE
OD ROKU 2018 DO ROKU 2028

ROK 2018           ČAS PLNÝCH KOMÔR

ROK 2019           VALAŠSKÁ KULTÚRA

ROK 2020           REMESELNÍCI

ROK 2021           SPEV V ŽIVOTE MUŽOV A ŽIEN

ROK 2022           LÁSKA V ŽIVOTE KRAJANOV

ROK 2023           50. ROČNÍK KRAJANSKEJ NEDELE (retrospektíva)

ROK 2024           DNI SA KRÁTIA (zimné sviatky vchádzajú do dverí)

ROK 2025           KEĎ NASTALA POSLEDNÁ HODINA

ROK 2026           ABY SA ROD ZACHOVAL

ROK 2027           JARNÉ ZVYKOSLOVIE

ROK 2028           MEDZIVOJNOVÉ OBDOBIE

 

http://www.uszz.sk/sk/stranka/4502/folkloristi-v-pripravach-na-krajansku-nedelu-v-detve

 

Čítať 545 krát
top