Tel/Fax
+381 21 422 989
štvrtok, 31 október 2019 19:40

Choreografický seminár v Starej Pazove

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Choreografický seminár v Starej Pazove

V dňoch od 31. augusta do 1. septembra 2019 v Starej Pazove sa v organizácii Výboru pre kultúru NRSNM uskutočnil ďalší ročník choreografického seminára slovenského ľudového tanca, na ktorom sa zúčastnilo až 24 účastníkov. Boli to vedúci respektíve potenciálni vedúci folklórnych kolektívov v našich slovenských vojvodinských prostrediach. Na začiatku seminára sa frekventantom a ich vedúcim prihovorili predsedníčka NRSNM a predsedníčka SKUS hrdinu Janka Čmelíka v Starej Pazove Libuška Lakatošová a výkonný riaditeľ tohto spolku Zdenko Uheli. Prednášateľkou bola naša známa a dlhoročná choreografka – učiteľka Ruženka Červenská, ktorá za svoju prácu získala početné uznania a ktorá je i dnes aktívnou choreografkou v SKUS hrdinu Janka Čmelíka v Starej Pazove, kde pracuje s folklórnym dorastom. R. Červenská tentoraz spracovala Slovenské tance z nášho prostredia a ich použitie v súčasnosti. Bolo to 14 tanečných celkov s rôznymi ozdobami pôvodných slovenských tancov z tunajšieho prostredia.

            Okrem nej na seminári prednášku o krojoch mal etnológ z Báčskeho Petrovca Marijan Pavlov a choreograf Janko Merník z Pivnice poukázal na špecifickosti pivnických tancov. Počas seminára slovenských ľudových tancov účastníkov sprevádzal mládežnícky ľudový orchester SKUS hr. Janka Čmelíka zo Starej Pazovy. Tempo seminára bolo nanаjvýš pracovné a robilo a debatovalo intenzívne do pozdných večerných hodín. Tieto folklórne dni víkendu boli uzavreté slávnostným udeľovaním diplomov, ktoré účastníkom a vedúcim udelila predsedníčka NRSNM Libuška Lakatošová. Kurzu sa zúčastnili frekventanti z Aradáča, Báčskeho Petrovca, Erdevíka, Kovačice, Kulpína, Kysáča, Bingule, Lugu, Nového Sadu, Padiny, Pivnice, Boľoviec, Šídu a Starej Pazovy.

            Choreografické sústredenie finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Čítať 404 krát
top