Tel/Fax
+381 21 422 989
nedeľa, 24 jún 2018 00:00

25. Detský folklórny festival Zlatá brána v Kysáči

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
25. Detský folklórny festival Zlatá brána v Kysáči

Galakoncert jubilejného 25. Detského folklórneho festivalu Zlatá brána sa v nedeľu 24. júna 2018 v Kysáči začal hymnou a predstavovaním vykrojovaných tanečných párov zo všetkých prostredí, z ktorých malí tanečníci, speváci a hudobníci pricestovali. Nasledoval otvárací ceremoniál, dvíhanie vlajky a potom sa to naplno roztancovalo a rozspievalo.

25-zlata-brana-jun 2018 002


Vítajúc hostí Pavel Surový, riaditeľ Kultúrneho centra Kysáč a festivalu Zlatá brána, medziiným povedal, že sa oplatí investovať do detí, ich vzdelania a kultúry a treba im vštepovať i lásku k tomu, čo je naše vlastné, aby nezabudli odkiaľ sme a čo sme a ak raz aj odídu, aby sa vrátili späť do rodiska. Dragana Miloševićová, pokrajinská tajomníčka pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločnosťami, sa prihovorila aj v mene pokrajinskej vlády a povedala, že sú organizátori a účastníci festivalu svojráznymi ochrancami tradície, tradičných hodnôt, kultúrneho dedičstva a národnostných obyčají.

Dagmar Repčeková, veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Srbsku, vyslovila potešenie z toho, že festival poukazuje na to, čo nás spája, na krásu v tej dokonalosti, ktorá bola v našej minulosti v našej kultúre, našich zvykoch, tancoch a spevoch. Festival otvoril Zdravko Jelušić, predseda Zhromaždenia mesta Nový Sad. V otváracom príhovore povedal, že Slováci svojim príchodom pred niekoľkými stáročiami obohatili Vojvodinu a počas tých stáročí nezabudli kto sú a skade prišli. Vyzdvihol aj prínos Slovákov k tomu, aby sa Nový Sad stal Európskym hlavným mestom kultúry. Ako povedal, každý Slovák v Srbsku je veľvyslancom Slovenska aj tu v Srbsku, ale aj Srbska na Slovensku.

Ako bolo počuť zo slov moderátorky Miluše Vrankovej festival aj tohto roku organizovala Ustanovizeň pre kultúru a vzdelávanie, Kultúrne centrum Kysáč pod záštitou mesta Nový Sad, ktoré festival i financuje. Zlatú bránu ešte finančne podporili: Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Slovenská republika, Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny, Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov. Podporili ho aj pokrajinská vláda, a už spomenuté pokrajinské sekretariáty. Prínos k festivalu dali aj mediálni a ďalší sponzori.

Na galakoncerte vystúpili súbory z Bingule, Báčskeho Petrovca, Lugu, Vojlovice, Lalite, Erdevíka, Hložian, Boľoviec, Kovačice, Starej Pazovy, Padiny, Pivnice, Šídu, Bieleho Blata, Kulpína, Nového Sadu, Selenče, Kysáča. Tiež z Lovćenca, Čelareva, Iloka z Chorvátska, Trenčína a Bratislavy zo Slovenka. Ich vystúpenia pozorne sledovala odborná porota v zložení Anna Medveďová, etnologička, Olivera Popadićová, hudobná pedagogička, a Patrik Rago, etnológ. Rozprávkoví moderátori tohtoročného festivalu boli: Ivan Chrťan (princ Karol), Jana Čižmanská (šašo Lola), Miloš Vrška, (kráľ Vladislav), Nina Vršková (kráľovná Viktória), Lana Jambrichová (kráľovič Peter), Martina Agarská (kuchárka Gizela), Emília Čemanová (záhradníčka Juliana). Scenár napísali, hercov nacvičili a režírovali Tatiana Klinková a Milina Chrťanová.

25-zlata-brana-jun 2018 003


Po ukončení galakoncertu Zlatej brány, na ktorom sa vystriedalo 38 tanečných, speváckych a hudobných bodov, vyhlásili víťazov. Nimi sa tentoraz stali Pivničania, ktorí získali prvú cenu a sošku NRSNM. Ide o DFS Ratolesť SKUS Pivnica, ktorý zatancoval detské hry Babka mi rozprávala. Autori sú Janko Merník a Tatjana Macková, nacvičili Janko Merník a Viera Brňová. Vedúci orchestra je Valentín Michal Grňa. Druhú cenu získal DFS Hájiček KUS Mladosť v Lugu za detské hry Na lúke.

25-zlata-brana-jun 2018 004


Autorka a nacvičovateľka je Viera Bažaľová a vedúci orchestra Valentín Michal Grňa. Tretia cena sa dostala do rúk DFS Holubička DK Michala Babinku v Padine, ktorý sa predstavil tancom Pôjdeme mi na tančuru. Autorka a nacvičovateľka je Anna Halajová a vedúci orchestra Pavel Tomáš.

25-zlata-brana-jun 2018 005


Ceny najúspešnejším, podľa mienky poroty, udelila Katarína Melegová-Melichová, predsedníčka Výkonnej rady NRSNM. Zablahoželala Zlatej bráne k 25. výročiu a zaželala jej, aby sa dozlata leskla aj ďalšie desaťročia. Poďakovala sa vedúcim súborov, spolkárom, tým, ktorí súbory nacvičili, a postarali sa, aby sa deti v peknom počte zúčastnili na tohtoročnom festivale. Poďakovať sa tiež rodičom, že svoje deti privádzajú k láske k nášmu folklóru, spevu, ku kroju, k pesničke a slovenskosti. Ako povedala, národnostná rada akurát preto, že si je vedomá významu tohto podujatia, už roky prispieva finančne, aby sa tento festival realizoval, ale zabezpečuje aj ceny.
 
Z príležitosti festivalu aj tohto roku vydali bulletin.

Elena Šranková
Týždenník Hlas ľudu

Čítať 473 krát
top