Tel/Fax
+381 21 422 989
utorok, 23 október 2018 00:00

Omaľovali úžitkové predmety technikou insity

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Omaľovali úžitkové predmety technikou insity

V Kovačici sa v dňoch 22. a 23. októbra 2018 uskutočnila dielňa omaľovania predmetov úžitkového umenia technikou insity.

uzitkove-predmety okt 2018 002


Asociácia slovenských spolkov žien najprv vyzvala ženské spolky a prihlásilo sa 35 spolkárok (zo 14 spolkov) – z Aradáča, Báčskej Palanky, Báčskeho Petrovca, Dobanoviec, Hložian, Jánošíka, Kovačice, Kulpína, Kysáča, Lugu, Padiny, Selenče, Starej Pazovy a Vojlovice.

Dielne sa začali úvodnou prednáškou kunshistoričky Jarmily Ćendićovej z oblasti insity v Kovačici a Padine. V pokračovaní sa predstavili maliarky – lektorky Eva Husáriková z Kovačice, Katarína Severíniová Karlečíková z Kovačice a Anna Kotvášová z Padiny. Druhý deň sa pripojila aj mladá padinská maliarka Biserka Petrášová.

Pri práci sa používali akrilové a olejové farby. Materiál na maľovanie bol veľmi rôznorodý: drevené lopáriky, varešky, šámliky. sklo a z porcelánu poháre, šálky, taniere, ale aj tekvice a pod. V ďalší deň doobeda sa v práci pokračovalo a do poobedňajších hodín bol zhotovený veľký počet suvenírov. Všetky tieto krásne veci boli vyfotografované na priliehavej výstave prichystanej v poobedňajších hodinách. Každá účastníčka nechala pre ASSŽ po jednom omaľovanom predmete na podporu strešnej organizácie.
 
Účastníčky navštívili kovačickú Galeriu insitného umenia, Galériu Babka, ateliér Kataríny Karlečíkovej a Galériu Jána Čecha. Dielne boli uzavreté udeľovaním diplomov všetkým účastníčkam a lektorkám. Diplomy udeľovali Libuška Lakatošová, republiková poslankyňa a Viera Miškovicová, predsedníčka ASSŽ.

Podľa slov predsedníčky Asociácie slovenských spolkov žien, takéto družby majú veľký význam, keďže podporujú zachovanie slovenskej tradície a kultúry vojvodinských Slovákov a prispievajú k upevňovaniu vzájomných kontaktov medzi Slovenkami z rôznych prostredí.

Projekt Omaľovanie úžitkových predmetov podporila NRSNM (50.000,00 din) a Pokrajinský sekretariát pre správu, predpisy a národnostné menšiny – národnostné spoločenstvá. Taktiež i okresy Stará Pazova a Báčsky Petrovec.

Viera Miškovicová

 

Čítať 397 krát
top