Tel/Fax
+381 21 422 989
piatok, 10 august 2018 00:00

Otvárací program SNS 2018

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Otvárací program SNS 2018

Otvárací program 57. Slovenských národných slávností, ktorý sa uskutočnil 10. augusta 2018 v sieni Slovenského vojvodinského divadla v Báčskom Petrovci, mal toho roku trochu inú koncepciu.

otvaraci-program aug 2018 002


Okrem toho, že bol koncipovaný v znamení 15. výročia pôsobenia Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny, jeho základom bol opereta Pekná nová maľovaná kolíska. Libreto tejto operety r. 1923 napísal náš známy slovenský dramatik Vladimír Hurban Vladimírov, evanjelický farár pôsobiaci v Starej Pazove a hudbu – Anton Cíger.

Scenár a réžiu otváracieho programu slávností mal kulpínsky rodák žijúci na Slovensku – Michal Babiak. Libreto VHVho Peknej novej maľovanej kolísky sa totiž považuje za prvé slovenské operetné libreto, takže môžeme byť hrdí, že časťou tento divadelný hudobno-dramatický skvost, vznikol medzi vojvodinskými Slovákmi.
 
V programe v jednotlivých častiach boli predstvené výsledky 15-ročnej práce štyroch výborov NRSNM, v rámci ktorých má Národnostná rada Slovákov kompetencie. Na dokumentárne časti trefne nadväzovali operetné segmenty. Umeleckú časť programu, v ktorej sa striedali hudobné a prozaické časti,  spolu vytvorili naši hudobníci, speváci, herci a tanečníci z rôznych slovenských vojvodinských prostredí.

Dirigentkou bola Slovenka Benková Martinková, sólový spev mali Marek Andrej Kaňa, Katarína Kalmárová, Anna Zorňanová a Adam Vladislav Stupavský. Vystúpili i jednotliví členovia dvoch zborov – cirkevného spevokolu Credimus a komornému zboru Musica viva, ktorých pripravila profesorka Anna Medveďová. Kompletnú hudobnú časť na klavíri sprevádzala mladá profesorka hudby z Nového Sadu Sonja Mušikićová.

Zúčastnili sa i divadelní ochotníci Andrej Matúš, Katarína Melegová-Melichová, Miroslav Babiak, Samer Hamadeh, Katarína Melichová ako i Ján Balca z Kysáča a Miroslav Gašpar z Lugu. Folklórne body spolu s kulpínskymi a petrovskými tanečnými pármi dotvorila Zdenka Bobáčeková a program moderovala Anna Stanivuková.

Na samom začiatku programu, ktorý v priamom prenose RT Vojvodina mohli sledovať i televízni diváci, prihovorili sa predseda Obce Báčsky Petrovec Srđan Simić, predsedníčka Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny Anna Tomanová Makanová, predseda Matice slovenskej v Srbsku Ján Brtka, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo a primátor mesta Nový Sad Miloš Vučević.

Česť otvoriť tohtoročné Slovenské národné slávnosti mal podpredseda pokrajinskej vlády Autonómnej pokrajiny Vojvodiny Ðorđe Milićević.

 

Čítať 276 krát
top